Southbourne Bowls Club (Founded 1920)
56 New Road, Southbourne, Emsworth, Hants. PO10 8JX. Tel 01243 372128
Affiliated to: Bowls England, Sussex County Bowls, ESMBA, W.S.C.S.M.B.A.

 

2020 Club Comps


External Links
 Southbourne Social Club 
Bowls England
ESMBA
Sussex County Bowls
WSCSMBA
West Sussex Bowls League
Short Mat Players Tour

FPR Group
Shirt Sponsors to Southbourne Bowls Club.

Addison Law Solicitors
Sponsors of the Invitation Open Fours

Sussex Cleaners
Tel 01243 782190
Sponsors of SBC
'Top Rink' Awards
         

2020 Club Comps

MEN’S SINGLES

PRELIM ROUND play by
12th July

1st ROUND play by
26th July

QUARTER-FINAL play by
16th August

SEMI-FINAL play by
30th August

FINALS played on

6th September

PETE JASINSKI

 

 

 

 

MICHAEL POPE

 

DAVE ALNER

 

 

PAUL SIMPSON

 

 

 

ALAN SHELLEY

 

 

KEITH PARHAM

 

 

 

 

ANTONY BULL

 

 

DAVE YOUNG

 

 

 

ALLAN DAVIES

 

 

COLIN BULBECK

 

 

 

 

 

MARK SOPER

 

 

ALAN WILLIAMS

 

 

 

RICHARD WEBB

 

 

JIM SPIVEY

 

 

 

 

ALEX HORNE

 

 

DAVE FEWELL

 

 

 

PETE GARRARD

 


MEN’S PAIRS

PRELIM ROUND play by
 

1st ROUND play by
26th July

QUARTER-FINAL play by
16th August

SEMI-FINAL play by
30th August

FINALS played on

6th September

 

 

DAVE FEWELL

MARK SOPER

 

 

 

 

 

 

 

 

RICHARD WEBB

DAVE ALNER

 

 

 

 

 

 

PETE JASINSKI

PETE GARRARD

 

 

 

 

 

 

 

ALLAN DAVIES

COLIN BULBECK

 

 

 

 

 

 

ALAN SHELLEY

DAVE EASTON

 

 

 

 

 

 

 

 

DAVE YOUNG

JOHN STAKER

 

 

 

 

 

 

TED RODGERS

KEITH PARHAM

 

 

 

 

 

 

 

ANTONY BULL

ALEX HORNE

 

 

 

 


LEWIS TROPHY

PRELIM ROUND play by
 

1st ROUND play by
26th July

QUARTER-FINAL play by
16th August

SEMI-FINAL play by
30th August

FINALS played on

6th September

 

PETE GARRARD

DAVE EASTON

 

 

 

 

 

IRENE JENNINGS

PETE JASINSKI

 

 

MARK SOPER

KEITH PARHAM

 

 

 

ALEX HORNE

KATHY SHELLEY

 

 

COLIN BULBECK

ANTONY BULL

 

 

 

 

DAVE YOUNG

MARGARET ODELL

 

 

 

ALLAN DAVIES

DAVE FEWELL

 

 

 

 

 

 

TED RODGERS

JOAN FROST

 

 

 

 

 

 

 

 

JIM SPIVEY

DAVE ALNER

 

 

 

 

 

 

KIP STORR

JIM JENNINGS

 

 

 

 

 

 

 

ALAN SHELLEY

JOHN STAKER

 

 

 

 


THOMPSON SHIELD(VETERANS)/LONGLEY CUP(NON WINNERS)

PRELIM ROUND play by
12th July

1st ROUND play by
26th July

QUARTER-FINAL play by
16th August

SEMI-FINAL play by
30th August

FINALS played on

6th September

KIP STORR

 

 

 

 

JOHN PREBBLE

ALAN WILLIAMS

 

COLIN BULBECK

PAUL SIMPSON

 

 

ALAN SHELLEY

 

MARGARET ODELL

 

 

JULIA STORR

 

 

 

 

JIM SPIVEY

 

 

JOAN FROST

 

 

 

KEITH PARHAM

 

 

PETE GARRARD

 

 

 

 

 

DAVE YOUNG

 

 

MICHAEL POPE

 

 

 

MALCOLM KEANE

 

 

GUS HOWELL

 

 

 

 

DAVE EASTON

 

 

ALEX HORNE

 

 

 

ALLAN DAVIES